Dovolená na míru

Dovolenou si s jazykem více užijete

Cestovní kanceláře, jejichž zájezdy prodáváme, zajišťují většinou po dobu pobytu jazykovou podporu prostřednictvím delegátů a průvodců a nemusíte se proto bát, že byste se dostali do úzkých. Přesto není od věci, když si před dovolenou oprášíte své jazykové dovednosti. Angličtina je univerzální základ, ale v některých zemích vám lepší službu udělá němčina, francouzština, španělština či italština. Pouštět se do exotických jazyků nemá před dovolenou moc smysl a slovanské jazyky nejsou až tak velkou bariérou.

 

Před dovolenou tedy doporučujeme nainstalovat do mobilu tréninkové jazykové aplikace a zajít si na konverzační jazykový kurz. Na lekce do jazykové školy se můžete zapsat i v letních měsících - většina jazykovek přes léto funguje v normálním režimu a navíc často nabízí intenzivní kurzy. Vybrat si z nabídky letních kurzů můžete na webu Jazykovky.cz, kde svou nabídku zveřejňuje mnoho škol. Můžete tak rychle projít nabídku kurzů různých jazykovek ve městě, aniž byste procházeli jeden web za druhým. Navíc jsou zde recenze jazykových škol od bývalých studentů, ze kterých se dozvíte, jak škola komunikuje se žáky a jaký je ten a ten lektor na hodině. Po zápisu do kurzu už zbývá jen trénovat a den ode dne se více těšit na blížící se termín odjezdu.

 

Pokud jste již vyčerpali většinu svého rozpočtu na snovou dovolenou, můžete zapátrat po kurzu ve slevě. Například na serveru Slevykurzů.cz prodávají jazykové školy poslední volná místa ve svých kurzech, a na taková místa dávají větší slevu. A pokud jste se k nabídce kurzů dostali až po začátku výuky, ničemu to nevadí. Do kurzů se dá přiskočit za běhu.

 

Pokud není vhodný čas na přihlášení do skupinového jazykového kurzu, zkuste studovat individuálně. Je to o něco dražší, ale těch několik hodin, které na rozmluvení potřebujete, by neměl být až takový problém. Doporučujeme ale rodilého mluvčího, ať si zvyknete na rychlý spád řeči. Když budete mít extra štěstí a rodilý mluvčí bude z oblasti, kam hodláte zamířit, tak kromě výuky jazyka vás může nasměrovat do zajímavých míst, která znají jen místní.

 

Na intenzivních kurzech si zopakujete základy jazyka a procvičíte se v konverzaci. Pokud se ale chystáte učit nový jazyk úplně od začátku, zázraky nečekejte. Na zvládnutí úplných základů potřebujete alespoň půl roku intenzivního kurzu nebo rok standardního kurzu. Do takových kurzů je lepší se zapsat přes školní rok, protože se Vám základní gramatika a slovní zásoba vryje hlouběji do paměti. S pevnými základy se můžete následující léto připravit na mezinárodní jazykové zkoušky - i na ně pořádají školy intenzivní letní kurzy.

 

Často ale stačí k úspěchu jen velmi málo - zopakovat základy, promrskat slovíčka a trochu pokonverzovat s lektorem. To už je solidní základ pro nové zážitky i navazování přátelství s místními sousedy. Zopakujte si jazyk, dejte se do řeči a budete odjíždět o poznání bohatší, než z obyčejné dovolené.